Okres grzewczy kolektorów słonecznych
- Kolektory słoneczne w których czynnikiem grzewczym jest woda. Kilka lat rozpoczynałem grzanie wody użytkowej po ostatnich przymrozkach w maju (po ogrodnikach). Doszłem jednak do wniosku że jest to za późno. Tego roku uruchomiłem kolektory słoneczne grzejące wodę użytkową od 01-04-2017. Czy ma to sens? Dnia 1 i 2 kwietnia nagrzały wodę w bojlerze 150 L do około 48 stopni Celsiusza tak samo 1 i 2 maja. Tego roku w tym okresie było mało dni słonecznych. Kolektory słoneczne bez problemów poradziły sobie z dość sporymi przymrozkami. Ten rok cechuje zimna wiosna dlatego przepala się jeszcze w piecu centralnego ogrzewania. Kolektory słoneczne w tym roku nie były za bardzo wykorzystywane lecz przy cieplejszej wiośnie na pewno ma to sens.
- Kolektory słoneczne w których czynnikiem roboczym jest ciecz niezamarzająca mogą pracować cały rok.
- Kończę okres grzewczy w połowie października kiedy zaczyna się już palić w piecu centralnego ogrzewania.
Kolektory słoneczne własnej roboty
- Kolektor słoneczny z paneli grzejnikowych starego typu. Opis jak zrobić taki kolektor masz w poście Jak wykorzystać energie słoneczną do ogrzewania wody?
- Jak zrobić tani kolektor z paneli grzejnikowych masz pokazany też w filmiku poniżej
Dobrym pomysłem jest zespawanie dwóch paneli grzejnikowych mamy wtedy większą powierzchnię grzewczą. Tanio czasami możemy kupić panele grzejnikowe na skupie złomu. Szyba jest klejona bezpośrednio do profilu od regipsu. Najtaniej wychodzi gdy wykorzystamy stare szyby od okien. Zastanawia mnie tylko czy sam profil zapewni wystarczającą sztywność. Być może trzeba zrobić koryto z blachy co podraża konstrukcję lub wzmocnić konstrukcję od wewnątrz deskami da nam to dodatkową izolacje. Między blachą a grzejnikiem trzeba zrobić izolację (styropian, wata skalna lub inny materiał izolacyjny) może być z odzysku. Wykorzystujemy to co uda nam się załatwić jak najtaniej. Panele grzejnikowe trzeba przymocować do konstrukcji. Myślę że trzeba dać 2 lub 3 listwy w poprzek grzejnika. Listwy grubości materiału izolacyjnego lub grubsze żeby była jeszcze szczelina co pozwoli jeszcze ogrzanemu powietrzu grzać grzejnik od tyłu.
- Kolektor słoneczny z rurki miedzianej zwiniętej w spiralę może być przenośny
Takie kolektory słoneczne możemy połączyć równolegle chodzi o to by były jak najmniejsze opory przepływu. Można też wykonać taki kolektor słoneczny z rury wielowarstwowej PEX/AL malując ją na czarno. Może mieć taki kolektor mniejszą wydajność.
- Kolektory słoneczne wykonane z rur miedzianych łączonych lutowaniem + powierzchnia grzewcza z blachy aluminiowej. Zamiast blachy aluminiowej można wykorzystać puszki po piwie wiercąc otwory w dnie puszki i z przodu o średnicy rurki miedzianej np. 15 mm. Puszki nadziewa się na rurki sklejając je między sobą sylikonem . Puszki maluje się farbą czarną matową odporną na wysoką temperaturę.
Podałem tu tylko kilka przykładów. Trzeba się zastanowić i skalkulować czy kolektor słoneczny wykonany własnoręcznie będzie tańszy od fabrycznego. Pomijam satysfakcję z wykonania własnoręcznie kolektora słonecznego. Nowe kolektory płaskie o powierzchni 2m kwadratowe możemy już kupić za 750 zł z gwarancją na 10 lat.
Masz pytania napisz w komentarzu