Potrzebujesz ciepłej wody w domku jednorodzinnym, na działce lub do podgrzania wody w basenie. Wykonaj sam prostą instalacje która zapewni Ci ciepłą wodę od kwietnia do połowy października Instalacja solarna wcale nie musi być droga by spełnić Twoje oczekiwania.
Wymiary kolektora słonecznego: Długość 1780, Szerokość 770, Głębokość 100.
Opiszę Ci instalacje która działa już przez 4 lata i dostarcza ciepłej wody do kąpania dla 4 osób. Kolektor słoneczny możesz zrobić sam gdy lubisz majsterkować lub kupić.
Kolektor słoneczny wykonałem z paneli grzejnikowych starego typu o wymiarach:Długość 1680, Szerokość 660.
Wykonanie kolektora słonecznego. Obudowa łaty drewniane 60x40x1780 2szt,łady drewniane 30x50x1780 2 szt. Łaty drewniane 60x40x680 2 szt. Łaty drewniane 30x50x680 2 szt. Skrzynka na rogach wzmocniona 4 narożnikami typu L z blachy jak przy starych oknach drewnianych.Panele grzejnikowe opierają się na kątownikach przykręconych do łat. Pod panelem grzejnikowym wełna premium do ocieplenia (skalna). Łaty 30×50 wykorzystane by zwiększyć głębokość skrzynki miejsce na watę skalną. Tył skrzynki obity blachą. Przód szyba 4 mm przyklejona na sylikon. Boki skrzynki zamknięte profilem UW 100 nóżki wykonałem z łat drewnianych.
Panele grzejnikowe najlepiej opalić lub zeszlifować farbę. Jeśli tego nie zrobisz farba będzie odpryskiwać i szybę najlepiej tak zamontować by można ją było łatwo zdjąć do ponownego pomalowania powierzchni grzewczej(przód który będziesz malował). Malujesz czarną farbą matową odporną na temperaturę.
Wykonana instalacja solarna jest najtańsza gdy zbiornik do grzania wody jest umieszczony wyżej niż kolektor słoneczny wykorzystujesz wtedy zjawisko że woda ciepła unosi się do góry a zimna spływa do ponownego ogrzania (brak pompy i sterownika załączającego lub wyłączającego pompę, brak czujników temperatury). Twoja instalacja solarna jest wtedy o wiele tańsza
Jako zbiornik na ciepłą wodę wykorzystałem stary 100 l bojler grzejąc wodę bezpośrednio. Bojler stoi na rurach od wymiennika dodatkowo przymocowany do ściany. Ocieplony własnoręcznie. Grzałka jest wymontowana w tym miejscu jest odpływ zimnej wody do ponownego ogrzania w kolektorze. Woda ciepła z kolektora dopływa do dolnej bocznej rurki zbiornika. Ciepła woda użytkowa wypływa z górnej bocznej rurki zbiornika.
Instalacja nie ma pompy żeby ciepła woda wypływała ze zbiornika odkręcam wodę w łazience która wężem płynie do kolektora słonecznego przez kolektor do zbiornika i wypycha ciepłą wodę do kąpania.
Moja instalacja wykonana jest z dwóch kolektorów słonecznych temperatura wody wypływającej w południe z kolektora wynosi 65 stopni przy temperaturze w cieniu na termometrze 22 stopnie Celsjusza. Przypuszczam że w słoneczne dni jeden kolektor tęż by nagrzał wodę. Robiłem próbę przysłaniając prawie cały jeden kolektor słoneczny blachą woda do kąpania osiągała wtedy 50 stopni Celsjusza (by się kąpać trzeba było odkręcać też zimną wodę)
Mam zamontowany zawór na powrocie wody ze zbiornika do ponownego ogrzania w kolektorze jest on po to by kolektor słoneczny nie chłodził wody nocą. Woda jest wtedy ciepła jeszcze następnego dnia. Rano trzeba ten zawór otworzyć bo inaczej kolektor słoneczny nie ogrzeje wody.
Dnia 26-05-2016 rano było pochmurno słonce dopiero było około godziny 11 w Toruniu temperatura w cieniu godzina 15:12 20 stopni Celsiusza podłączone dwa kolektory słoneczne. Woda nagrzała się w zbiorniku tak jak na zdjęciu poniżej. Jest to wystarczająca temperatura do kąpania.
Koszt jednego kolektora słonecznego bez zbiornika na wodę ciepłą wyniósł mnie około 500 zł. Trzeba jeszcze doliczyć węże podłączeniowe, zawory nyple kolanka.
Instalacje solarną rozbudowałem o dodatkowy używany bojler o pojemności 150 L z wężownicą. Zyskałem dzięki temu dodatkowy magazyn na ciepłą wodę. Mam teraz ciepłą wodę na następny dzień gdy jest pochmurno i nie ma słońca.
Moje dwa kolektory słoneczne o powierzchni czynnej 2,2 m kwadratowego nagrzewają teraz wodę w dwóch zbiornikach. Przy temperaturze 25 stopni C w cieniu nagrzały wodę do temperatury:
zbiornik 150 l grzany przez wężownicę osiągnął temperaturę 47 stopni C.
zbiornik 100 l grzanie bezpośrednio 39 stopni C.
Trochę to dziwne bo moim zdaniem woda w zbiorniku 100 l grzana bezpośrednio powinna nagrzać się lepiej. Wynikać to może z łatwiejszego przepływu mniejszych oporów przy przepływie. Zbiornik 150 l zamocowany jest pionowo wyżej niż zbiornik 100 l . Więcej napiszę po dłuższych testach.
Masz pytania zadaj w komentarzu.
Bardzo podoba mi się takie rozwiązanie i chyba zastosuje je u siebie
Na telefon dostałem SMS o treści:
Proszę podać orientacyjną cenę takiej instalacji. Jaki zbiornik do ciepłej wody byłby najlepszy. Jeśli by można to taki szkic instalacyjny. (Mam ogłoszenie na olx.pl i sms związany jest z tym ogłoszeniem).
Cena jest zależna od:
ilości osób dla których jest grzana woda
czy woda grzana jest grawitacyjnie bezpośrednio ( czy przez wężownicę)
Kierunku w jakim jest ustawiony kolektor lub kolektory najlepszy południowy.
Ceny zbiornika u mnie używany 100 L. Najlepiej jeśli zbiornik ma około 300 L bo wtedy ogrzewamy wodę do niższej temperatury a większą ilość (łatwiej ogrzać mniejsze straty ciepła).
Przy większym zbiorniku nadmiar ogrzanej wody zostaje na następny dzień (pochmurny dzień kolektor słoneczny nie grzeje)
Jeśli nie można ogrzać wody grawitacyjnie dochodzi jeszcze koszt pompy do wymuszenia obiegu, cena sterownika do sterowania pracą pompy, cena czujników temperatury.
Dodatkowo cena zaworów węży, nypli kolanek redukcji itp. (zależy jak prowadzimy instalacje)
Mogę tylko podać że w moim przypadku instalacja solarna (2 kolektory słoneczne wykonane własnoręcznie powierzchnia grzewcza 2,2 m kwadratowego razem 2 szt.) używany zbiornik 100 L + osprzęt wyniosła mnie 1500 zł. Teraz jak bym ją robił wyszła by mnie taniej.